Franta – Občasník malého ajťáka

Domény, Hosting, Cestování

Afrika

I presto, ze jsem mel od malicka velky zivotni sen – navstivit Amazonske pralesy a zachytat si tam motyli – jsem se zamiloval do kontinentu o kousek vedle.

Uz z kraje meho podnikani kdy jsem mel daleko k financovani meho zivotniho snu jsem zacal “virtualne cestovat” tim, ze jsem si kladl vyzvy v oblasti registraci exotickych domen. Nejvetsi vyzvou tou dobou rozhodne nebyla registrace latinskoamerickych domen kam smeroval muj sen, ale jednoznacne registrace Africkych domen. Vyzva byla o to silnejsi, kdyz si clovek uz tou dobou uvedomoval, ze tento kontinent muze mit v blizke dobe progres, a tedy se muze darit i podnikani. Uz tedy v roce 2006 jsem jako jeden z mala zacal nabizet africke domeny na ceskem trhu a ziskaval cenne zkusenosti s procesem registrace jednotlivych ccTLD.

O fous pozdeji jsem rozjel dokonce JSP Freehosting v Africe (jsp4u.co.za) ktery dokonce i fungoval a vyuzivali nas lide pro vyzkouseni jejich JSP aplikaci pred tim, nez si nekde koupi regulerni hosting. Bohuzel, indexace v Google zafungovala tak dobre, ze jsem mel zakazniky primarne z Kambodzi, Indie, Filipin a jen jednoho z Jihoafricke republiky. Po case jsem od projektu upustil pro nedostatek casu. Az teprve v roce 2012 se mi podarilo ziskat vyznamneho partnera – nejvetsiho registratora .TZ domen v Tanzanii. E-Mailove jsme navazali spolupraci v oblasti registrace .TZ domen a poskytnuti technickeho zazemi. Tohoto registratora jsem napojil na nasi platformu (TZ pouzival tou dobou cerstve FRED) a zacal s nim velice uzce spolupracovat, cimz jsem zacinal chapat a poznavat vic Africky trh.

Lesotho 2014   Az teprve na ICANN Meetingu v LA v roce 2014 jsem pri mnoha pokusech o jednani s mnoha ccTLD na vyuzivani nekterych nasich produktu dostal krasnou pozvanku: “Jan, i would like invite you to our members meeting in Lesotho this November”. WTF ? Coze ? Lesotho ? Kde to je ? … ale prdlajs, samozrejme ze vim kde to je 🙂 Jen kdybych premyslel nad svoji prvni cestou do Afriky, Lesotho by byla asi jedna z poslednich zemich co by me kdy napadla, ze se tam objevim. Nu coz, prilezitost se musi chytit za pacesy!

Lesotho! Krasna to zeme. Cesta byla pro me hodne zajimava. Vyuzil jsem letu Emirates, takze jsem letel Praha -> Dubaj -> Johanessburg -> Maseru. Posledni cast letu bylo leteckou spolecnosti South Africa Airlines, a pristani v Maseru bylo pro me hodne komicky. Predstavte si letiste o velikosti parkoviste u stredne velkeho obchodniho centra zde v CR. Ale … poprve v Africe! Ja vim, spousta lidi jezdi Egypt, Tunis, … ale tam jsem nikdy nebyl a ani me to nelaka … ale kdo byl z Vaseho okoli v Lesotho ? 😀 Troufam si rict, ze nikdo … teda ne nikdo, JA!

V Lesothu jsem byl take poprve v ryze cerne Africke zemi (predtim jsem byl par let zpet v Belize v Karibiku, ktera je taky cernosska). Nebudu rikat, ze jsem nemel z tohoto obavy, preci jen u nas uz zacala media delat bububu s migranty a prizpusobivosti. Ale veskere obavy sly pryc. Lide byly velice prijemny, druhy den jsem si nasel mistniho taxikare ktery me rozvezl po celym okoli Maseru kam jsem vsude mozne chtel, az k Jihoafrickym hranicim. Diky tomu jsem take i videl mnoho nadherne krajiny. Mimo jine, vite ze v Lesotho nenajdete zadne z velky 5tky Africkych zvirat (lev, leopard, nosorozec, buffalo a slon) ? Lesotho lezi cele v horach, takze zadna cast zeme neni pod 1000m.n.m. a tedy se tu vyskytuji primarne kozy, ovce, a dalsi bezna horska/domaci zvirata.

I z hlediska prace byla navsteva Lesotha zajimava. Seznamil jsem se s pro me velmi dulezitymi kontakty – sefem .TZ registru, .MW registru, technickym reditelem .KE registru nebo sekretarem AFTLD, ktery mi v nasledujicich letech hodne pomohl se seznamenim s dalsimi lidmi. Od te doby take domeny Keni (KE, CO.KE, atd..) vyuzivaji nasi sluzbu AnycastDNS.

Elephant Orphanage - Kenya Nairobi   V roce 2015 jsem dostal informaci, ze v Keni – Nairobi se porada Africa DNS Forum. Tedy dalsi prilezitost se podivat do Afriky a utvorit nejaky bussiness. Jednalo se o dost velikou akci – v Lesotho to byl jen members meeting pro AFTLD, tedy nas tam bylo vsehovsudy asi 25, ale v Keni bylo pres 200 lidi napric kontinentem. Tam jsem se potkal s mnoha zajimavymi lidmi a mimo jine s nasim dodavatelem .KE domen, se kterym jsme navrhli lepsi spolupraci a od Te doby ho mame napojeneho v systemu taky naprimo. K cemu to je vlastne dobre ? Touto spolupraci ziskame totiz prime napojeni na registr a po technicke strance fungujeme defakto jako sam registrator. Tedy v komunikaci chybi ten prostrednik, ktery ve vetsine pripadu zdrzuje a komplikuje automatizaci. Diky tomu pak jsme schopny nabizet vyrazne kvalitnejsi sluzby nasim zakaznikum – predevsim partnerum ze zapadnich zemi, ktere tuto automatizaci chvali.

V Keni jsem pak mel moznost navstivit par zajimavych mist – at uz Elephant Orphanage (viz foto), nebo Giraffe park kde se daji krmit zirafy – coz doporucuju, protoze to je opravdovy zazitek, nebo Mamba park, kde chovaji hooooodne krokodylu a kdyz chytnete dobreho pruvodce, muzete si nektere mladata i potezkat ci pochovat – ale pozor na ruce!

Co me trochu trapilo byla bezpecnostni situace. Ne ze bych se citil buhvi jak spatne, ale pokud na kazdem patre hotelu stoji typek s velkou zbrani pres rameno, do kazdeho obchodaku chodite pres bezpecnostni ram a pres googlu najdete, ze ten dany tyden zemrelo nejmene 10 farmaru na severu zeme pri utoku Somalci, tak to proste zrovna dobre nedela 🙁

Bohuzel uz v Keni jsem ale pochopil jeden zasadni problem s byznysem v Africe. Delat zde byznys je velice slozite a komplikovane. Nejprve se musite poradne dostat mezi “komunitu”, a pak s Vami zacnou mozna jednat. Problem je ovsem to jednani jako takove. V Africe totiz funguje POUZE osobni jednani. Takze musite udelat bussiness primo na miste nebo holt mate smulu. Na e-maily ve vetsine pripadu nereaguji, dovolat se nikam neda, a nebo je komunikace o nicem. A to jen az do chvile, nez se potkate znovu osobne, kdy zas vse vyresite ke vsi spokojenosti.

Viktoriini vodopady v obdobi sucha  Sice jsem to uz tou dobou chapal, ale porad jsem tomu nechtel verit, a tak jsem se v Listopadu tehoz roku vydal na dalsi AFTLD meeting a to tentokrate do Zambie. Do Zambie jsem letel pres Jihoafrickou republiku, kde jsem mel jeden den k dobru, takze jsem mel cas navstivit i Johannesburg. Mesto je hodne zajimavy, ale je to uz takove to typicke velkomesto s ohromnym mnozstvim lidi, zvlastnimi skupinkami na ulici a clovek se tak nejak necitil uplne nejlepe – byt na druhou stranu jsem nemel vubec zadny problem. Ale ja se stejne tesil jinam 🙂 Druhy den jsem odletel do Zambie. Nebyl jsem tedy v hlavnim meste Lusace, ale v nadhernem meste Livingstone u Viktoriinych vodopadu. Toto byla ale uplne jina Afrika. Z hlediska prirody vice divoka, z hlediska lidi vyrazne vice pratelstejsi a prijemna. Sice jsem byl bily siroko-daleko jediny, ale lide byly opravdu vreli, poradili, pomohli, s nikym nikde zadny problem. Proste nadhera.

Meeting byl opet zajimavy, nebot sem se poznal s mnoha dalsima zemema – NG, ZM, BJ .. ale zde byla ta posledni kapka, pri ktere jsem pochopil jak funguje cely Africky byznys 🙁

Jinak bylo velice zajimave naplanovani meetingu. Proc nekdo naplanuje meeting k Viktoriinym vodopadum v dobe sucha ? Takze jak jsem byl natesenej z google obrazku jak jsou vodopady nadherny – na obrazku se muzete podivat co jsem videl ve skutecnosti 😀 Ale vite jak, zas je to zazitek co jen tak kazdy nema 😀

V roce 2016 byl ICANN meeting Maroku – tyhle meeting jsou pro nas hodne prinosny, protoze tam je vzdycky nekolik set az nekolik tisic navstevniku napric celym svetem – takze konkretne z hlediska Afriky se tam toho moc neporesilo, ale dostal jsem pozvanku nejen na Africa DNS Forum v Keni, kam jsem nejel, ale na velmi zajimavy obrovsky meeting Africa Internet Summit ktery se mel konat v Botswane. Tou dobou se i domluvilo skoleni v .MW registru kde jsem chtel pomoci s nekterymi vecmi ohledne FRED registru a zaroven nabidnout a odprezentovat nas Archon Panel – WebGUI pro FRED. Protoze do Malawi jsem mohl prijet az po konci AIS v Botswane, ktery ovsem trva 14 dni a ja se chtel zucastnit pouze prvniho tydne, podarilo se naplanovat v meziobdobi sezeni s registratory v Tanzanii, kde jsme meli uz zajimavy partnership z roku 2012.

Kgale hills  V cervnu jsem tedy vyrazil na doposud nejdelsi cestu (sam) po Africe. Nejprve jsem dorazil na Africa Internet Summit v Botswane, kde jsem stravil cely tyden. Musim rict, ze AIS je jeden z nejlepsich meetingu v Africe, kde jsou zastupci vsemoznych IT skupin ze vsech koutu Afriky. Diky tomu ma clovek prilezitost poznat spousty kontaktu, ktere se hodi v ruznych situaci. Z cestovatelskeho hlediska byla Botswana pro me neco jako Zambie – krasne klidne misto s prijemnymi lidmi, pusobici velice pratelsky a pohodove. Hned za hlavnim mestem Gaborone jsou kopce Kgale Hills, na jejichz druhe strane jsou nadherne vyhledy. Ve meste jsem se zas dozvedel od mistnich, ze se druha svetova valka dotkla i Botswany u mistniho monumentu – pamatniku obetem.

Z Botswany jsem vyrazil do Tanzanie. V Tanzanii jsem se poprve po 4 letech spoluprace sesel s nasim dodavatelem .TZ domen a meli jsme hodne zajimavy meeting na tema jak zvysit pocet registraci v TZ. Tak ono je to problem, kdyz ma Tanzanie 50 milionu obyvatel, z toho 10 milionu zije v Dar-Es-Salaamu a zbytek ma tak z 30% elektriku. Tezko vymyslet nejaky hlubsi cileni a marketing, kdyz neni moc na koho 🙁 Nicmene jsme se domluvili na spolupraci s hlediska registrace ostatnich africkych ccTLD, ktere nabidne velkym TZ firmam ktere expanduji za hranice. Tato spoluprace bych rekl funguje perfektne do dnes. Nicmene hlavnim cilem me navstevy bylo odprezentovat TZ registratorum v sidle TZ-NICu nasi sluzbu technickeho backendu, ktera resi veskere neduhy ktere registrator s FREDem ma (primarne chybejici webgui, nestandardy s EPP, atd). Toto byla pro me velika zivotni zkusenost! Prezentace celkem zapusobila, a protoze jsem byl ponaucen z predchozich let, vedel jsem, ze klienty musim ziskat na miste. Vyuzil jsem cely tyden tedy k tomu, abych rovnou na miste napojil 3 nove registratory osobne. Z Tanzanie jsem tedy odjizdel s novymi napojenymi klienty. Po dvou letech mohu rict, ze to byl nejlepsi krok, nebot jsou klienty do dnes a to nejen pro backent TZ domen, ale i pro generiku a dalsi.

Malawi Rail  Z Tanzanie jsem odjel na skoleni do Malawi. Teda reknu Vam, uz pri vystupu na letisti v Lilongwe Vas vita napis “Welcome in the Hearth of Africa“. Ja jsem nejel sice do Lilongwe, ale pokracoval jsem do mensiho mestecka na jihu zeme – Blantyre – coz je neco jako nase Brno. Mensi mesto na velikost, ale velky co se tyce technologickych firem.

Malawi jsem nakonec procestoval krizem krazem 2x, jde o malou zemi, ktera se dle me zasekla tak nekde na konci 19teho stylu, se znatelnym zasahem Anglickych kolonizatoru. A to je to nejvetsi kouzlo. Je to nejbezpecnejsi, nejkrasnejsi a nejprijemnejsi zeme v Africe kde jsem doposud byl. Je to zeme, kde neni problem zanechat otevrene auto s batohem a drahou technikou a jit se divat na projizdejici vlak, zatimco mezitim se kolem auta shromazdi asi 30 dalsich cekajicich lidi – a NIKOHO ani nenapadne se do auta podivat, natoz neco z nej vzit.

Bydlel jsem tam v hezkem hotelu, nicmene skoleni jsem provadel v prostorach IT kancelare v mistni univerzite – a to byl docela pekny zazitek 😀 Pripomnelo mi to tam takovy ty historicky pocitacovy ucebny na skolach v 90tych letech :D.

Nadrazi v Harare - ZimbabweZ Malawi jsem odjel pres Zimbabwe domu. V Malawi nefungovala elektrika na letisti, takze me nemohli odbavit primo do Prahy (ani do Dubaje), takze moje cesta koncila v Zimbabwe, kde jsem mel asi 6 hodin casu. Po tom co me obrali o posledni penize (nebot neberou karty) – konkretne o 40 USD za vstupni vizum, ktere bych byval nepotreboval, ale diky odbaveni jen sem jsem byl bohuzel nucen, jsem se odebral ven, ze si vemu taxi a projedu se po Harare. No, pokud mate zajem v Zimbabwe vybrat penize – mistni mena nyni neexistuje, pouzivaji se americke dolary – tak se mesto nema jmenovat Harare ale Horore. V Zemi vicemene nefunguje zahranicni bankovni styk, lide bankam diky hyperinflaci neveri a zije se tam jen na hotovost – jenze USD hotovost. Diky tomu ta zeme ma naprosty brutalni nedostatek hotovosti a tak bankomaty vydavaji penize v 90% pouze a jen mistnim drzitelum karet. Za pomoci taxikare musim rict, ze jsem videl asi tak 80% z Harare, nebot jsme hledali bankomat ktery by mi dal penize – na asi 60ty pokus (nekecam!) jsem takovy konecne nasel. Spadl mi kamen ze srdce, nebot mi bylo naprosto trapne, ze nemam ani korunu kterou bych mu zaplati.

V Listopadu 2016 jsem jeste navstivil AFTLD Meeting v Senegalu. V roce 2017 jsem pak byl znovu na AIS v Keni a Africa DNS Forum v Tanzanii. V Tanzanii jsem napojil dalsiho registratora, takze bych rekl ze je toto nejuspesnejsi zeme celeho meho Africkeho snazeni 🙂 V roce 2018 byl AIS v Kvetnu v Senegalu – zde bylo hodne zajimave videt, jak krasny zeleny Senegal ktery jsem videl v Listopadu 2016 byl osklivy suchy zluty pisecny o rok a pul pozdeji.

V Cervenci 2018 byl Africa DNS Forum v Beninu. Moje prvni zeme v tehle casti Afriky. Meeting byl opet velmi produktivni. Diky temito dvema meetingum v roce 2018 jsme ziskali slozite akreditace na .BI, a .CI a zaroven registratora k poskytnuti technickeho zazemi pro .BJ. Tedy dalsi 3 Africke koncovky do plne automatizace. Benin byl ale hodne zajimavy pro me i z osobni/cestovatelsky stranky. V ramci jednodenniho vyletu jsem byl na nejkrasnejsim miste z hlediska motylu – a to v mistni divocine asi 100km od hlavniho mesta Cotonnou. Cely zivot jsem si pral prjet do nejake zeme, na nejake misto, kde at uvidim jakykoholiv motyla, budu vedet ze takovy u nas v Evrope nelita. V Beninu jsem toto zazil poprve. I presto, ze jsem procestoval hodne velkou cast zemi po vsemoznych kontinentech, casto jsem narazil na motyli co jsou rozsireny celosvetove, jako trebas nase Babocka Bodlakova, nebo takovy ty klasicky “belasky”, ale to co jsem videl a zazil v Beninu, to byl naprosty balzam na srdci. Rekl bych ze v nekterych ohledech (prirodnich) byl pro me Benin vyrazne lepsi nez Malawi. V jinych ohledech (mesto) bylo zas Malawi lepsi.

Jak bych to cele shrnul ? Africa ma u me velke misto v cestovatelskym srdci, a musim rict, ze mi ten kontinent uz zas chybi. Je to proste jiny, krasny a doporucuju to vsem co se chteji podivat mimo standardni destinace.

 

 

One Comment

  1. Pingback:https://tlds.africa – Your „African“ TLD Registrar – Franta – Občasník malého ajťáka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..